18.05.2016

Rozhovor se zootechnikem panem Pavlem Sáňkou přímo na farmě ZERA Rájec - Jestřebí.

Firma Möller v letech 2013 a 2014 realizovala na farmě ZERA Rájec - Jestřebí ventilaci ve stájích dojnic. Stav stáda na farmě je cca 320 kusů dojnic a stejný počet mladého dobytka.

Dne 29. 4. 2016 nám zootechnik pan Pavel Sáňka přímo na farmě poskytl rozhovor, ve kterém zhodnotil přínos ventilačního systému.

 Proč jste se rozhodli pro pořízení ventilace?

Stáje, ve kterých dojnice chováme, nebyly dostatečně větratelné a krávy viditelně v horku strádaly. Stáje jsme několikrát v 90. letech přestavovali, snažili jsme se je co nejvíce otevřít, aby větraly, ale to nestačilo, tak jsme se rozhodli situaci změnit a realizovat vhodnější postup pro úpravu teploty.

Horní stáj byla původně dimenzovaná na 260 zvířat, ale tuto kapacitu jsme nikdy nemohli využít.  V letním období by dojnice zvyšující se teploty nezvládly. Po realizaci ventilace do horní stáje můžeme kapacitu bez problému využít.

Ventilací jsme zvýšili užitkovost a pohodu zvířat. Když se začaly zvyšovat teploty ve stáji, zvířata se cítila ohrožena a seskupovaly se. Po instalaci ventilace se zvířata neshlukují, jsou klidnější, leží v postýlkách, vzduch se hýbe.

Na zvýšení pohody zvířat se rovněž příznivě projevila i výměna napajedel. Měli jsme malá, na 40 litrů, rok před ventilací jsme je předělali. Napajedla v kombinaci s ventilací vytváří vhodné prostředí pro zvířata a ta jsou spokojená.

V čem vidíte, kromě spokojenosti zvířat, přínosy ventilace?

Ventilační systém přispívá k udržení produkce mléka. Ventilace funguje již třetí léto, a tak můžeme říct, že za toto období zamezení zvyšování teplot ve stáji, pozitivně ovlivnilo dojivost. V letním období bez ventilátorů šla dojivost odhadem o 3 litry dolů, nyní je propad o cca polovinu menší. Pokles byl dříve náhlý, nyní je pozvolný.

Máme zkušenost, že problémy s dojnicemi nenastanou, pokud dostoupnou denní teploty na max. 30 °C a v noci se teplota sníží na 10 °C. V takovém případě se teplota se srovná a nedojde k přehřátí ustájovacích prostor. Problémy nastávají, když i v noci zůstává vyšší teplota cca 20 – 25 °C.  V takovém případě prostor nejde vychladit. Ke snížení teplot ve stáji na přijatelnou úroveň dochází až za týden, po snížení teploty okolí. V takové situaci jsou ventilátory velice přínosné, protože dokáží podmínky udržovat na přijatelné úrovni.

Nezanedbatelným je také vliv ventilace na přítomnost much ve stáji. Cirkulace vzduchu nad zvířaty je odradí, což přispívá k pohodě zvířat.

Ovlivnila ventilace složení mléka nebo zdravotní stav zvířat?

Zdravotní stav zvířat úzce souvisí s jejich pohodou. Před ventilací jsme mohli sledovat nahrbená zvířata, hlava sklopená dolů, uši sklopené, těžké dýchání. Loni jsme nezaznamenali žádný problém z tepla, přestože je naše oblast kritická, co do počtu tropických dnů.

Každý měsíc děláme kontrolu užitkovosti, rozbor mléka, hlavně na tuk a bílkovinu. Poměr tuků a bílkovin a také hladina somatických buněk se podařilo v loni udržet, i přes velký počet tropických dnů.

Plánujete v budoucnu nějaké investice do prostředí stájí?

Investice pro zlepšení stájového prostředí plánujeme i do budoucna, ale jejich rozsah záleží na výši finančních prostředků. Ale i tak se snažíme a opravujeme zábrany a zvedáme je o 20 cm, hlavně vlastními silami.

Firmu Möller jsme oslovili na základě doporučení. Jsme s přístupem firmy spokojeni, nebyly žádné problémy ani při přípravě projektu, ani při realizaci a následném servisu.

 

Děkuji za rozhovor, Jitka Janíková